کامپوزیت دندان‌ها روشی در دندانپزشکی است که با هدف زیبایی انجام می‌شود. کامپوزیت ماده‌ای به رنگ دندان است که برای ترمیم موضعی یا تغییر رنگ و همچنین پوشاندن رفع عیوب دندان‌ها به کار می‌رود. ونیر نیز پوسته‌ای از سرامیک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. کامپوزیت ونیز ترکیبی است خمیری شکل که به وسیله تابش نور در طول موج‌های خاص سفت و محکم می‌شود. پولیش بعد از سفت شدن این ماده شکل مناسب را به آن می‌دهد. در کل شکل دادن به کامپوزیت بسیار به هنر دندانپزشک بستگی دارد.

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های کامپوزیت پر کردن جای دندان‌های خالی است. همچنین، یکی از راه‌های اصلاح شکل و اندازه دندان‌ها است. می‌توان گفت کامپوزیت ونیز دندا‌ن‌های جلو یکی از کم عارضه‌ترین و بی خطرترین راه‌هایی است که با آن می‌توان به لبخند زیبا دست یافت.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که دندانپزشک متخصص در زمان کامپوزیت دندان باید به آن توجه داشته باشد، رنگ آن است. زیرا اختلاف رنگ کامپوزیت با رنگ دندان‌های فرد به طور قطع از زیبایی آن خواهد کاست. در این روش، دندان‌ها تراش داده نمی‌شوند و به آنها آسیبی وارد نمی‌گردد.

استفاده از کامپوزیت ونیر برای افرادی که دوست ندارند از درمان ارتودنسی برای رفع نامنظمی‌ها و عیوب دندانی خود استفاده کنند، شیوه جایگزین مناسبی است که البته باید توسط دندانپزشک تشخیص داده شود. در این روش فرد زود به نتیجه می‌رسد و از استحکام کافی هم برخوردار است.

ونیرها به طور مستقیم یا غیر مستقیم وجود دارند. ونیرهای مستقیم در یک جلسه با افزودن کامپوزیت ونیر قابل استفاده هستند. وقتی تعداد کمی از دندان‌ها به ونیر نیاز داشته باشند، از روش ونیر مستقیم استفاده می‌کنیم. این روش بسیار وقت گیر است. ونیرهای غیر مستقیم از نظر استحکام، حفظ نسج دندانی و همچنین دوام و زیبایی رایج‌تر هستند.

قیمت کامپوزیت ونیر چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که برای انجام کارهای دندانپزشکی مراجعه می‌کنند هزینه است. به همین دلیل از اولین سؤالاتی است که در مطب می‌پرسند. اما به این نکته باید توجه داشت که قیمت هرگز نشان دهنده کیفیت نیست.

قیمت به طور معمول زمانی به بیمار اعلام می‌شود که بررسی‌ها و معاینات لازم انجام گرفته باشد. همچنین، دندانپزشک با گرفتن عکس رادیولوژی و مشاهده آن، نظر نهایی و نوع درمان و کار لازم روی آن را مشخص می‌کند و به این ترتیب قیمت دندان اعلام خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در قیمت کامپوزیت مواد و تجهیزاتی است که برای فرد استفاده می‌شود. مواد اولیه و متریال دندانپزشکی بسیار گران هستند و به همین جهت است که درمان‌های دندانپزشکی هزینه زیادی را می‌طلبند.

شاید بتوان گفت سابقه و تجربه دندانپزشک بسیار در نتیجه درمان مؤثر است و در نهایت این مسئله در هزینه‌هایی که فرد بیمار باید متقبل شود نیز تأثیر خواهد داشت. به ویژه در مورد درمان‌های زیبایی مانند کامپوزیت که تجربه و هنر متخصص در آن نقش پر رنگی دارد.

یکی دیگر از موارد مهم در تعیین قیمت کامپوزیت مطبی است که به آن مراجعه کرده‌اید. درست است که قیمت‌ها بر اساس تعرفه اعلام می‌شوند، اما باید این نکته را در نظر داشت که این مبلغ با توجه به شرایط جغرافیایی مطب و امکانات و خدمات آنجا قابل تغییر است.

شما می‌توانید برای انجام کامپوزیت ونیر به کلینیک تخصصی دیبا در غرب تهران مراجعه کنید. قیمت‌های این کلینیک نیز تحت تأثیر عواملی است که در بالا ذکر شد. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که کیفیت و سلامت بیش از هر چیزی در درمان اهمیت دارد.