•  استفاده از خمیردندان‌های معمولی

بر‌خلاف باور بسیاری از والدین، خمیردندان‌های معمولی نمی‌توانند به خوبی از دندان‌های کودکان محافظت کنند. دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است، زیرا در این خمیردندان‌ها فلوراید کافی وجود ندارد.به اعتقاد کارشناسان باید خمیردندان‌هایی برای کودکان تهیه کرد که بیش از میزان معمول فلوراید دارند تا به این ترتیب محافظت بهتری از دندان‌های آن‌ها صورت بگیرد البته باید توجه داشت که استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود، زیرا در این زمان کودکان ممکن است بخش زیادی از خمیردندان را بلعیده و به این ترتیب دچار فلوروسیس شوند.در سال‌های اولیه زندگی کودکان که دندان‌ها در حال شکل‌گیری هستند، وارد‌شدن بیش‌از‌اندازه فلوراید به داخل بدن می‌تواند باعث لکه‌دار شدن و ناهمواری سطح دندان‌ها شود که از آن با‌ عنوان فلوروسیس یاد می‌شود.البته تا قبل از 6 سالگی خطر خوردن خمیردندان توسط کودکان وجود دارد اما اگر در این دوران شما از مقدار بسیار کم از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که فلوراید زیادی دارند، تا حد زیادی این مشکل برطرف خواهد شد.به هر حال برای کودکانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان‌ هستند، فواید استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید بالا به مراتب بیشتر از مضرات احتمالی آن است.

  •    بازی‌های کامپیوتری

حتما از شنیدن این موضوع تعجب خواهید کرد اما حقیقت این است که بازی‌های کامپیوتری هم باعث پوسیدگی دندان می‌شود.
نتایج مطالعات کارشناسان نشان می‌دهد، کودکانی که بیش از اندازه بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهند 2برابر کودکان دیگر دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. زمانی که کودکان مشغول این بازی‌ها می‌شوند بیش‌از اندازه خوراکی‌های شیرین می‌خورند و کنترلی روی میزان غذا خوردن خود ندارند. توجه بیش‌‌از‌اندازه به این بازی‌ها هم‌چنین باعث می‌شود، کودکان نسبت به بهداشت دهان خود توجه کمتری داشته باشند و مسواک‌زدن را فراموش کنند.

  •   شیر دادن هنگام شب

درصد بالایی از پوسیدگی دندانی کودکان ناشی از شیردادن به کودک هنگام شب است.بیشتر مادران در طول شب به دفعات مکرر به کودک به خود شیر می دهند غافل از این‌که همین کار بیشترین تاثیر را در پوسیدگی دندان‌ها دارد. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک بعد از یک سالگی باید شیر دادن هنگام شب به صورت کنترل شده باشد.کارشناسان معتقدند، با نزدیک‌شدن به ساعت‌های پایانی شب باید تغذیه کودکان با استفاده از مواد شیرین متوقف شده یا به حداقل برسد، زیرا ترشح بزاق دهان هنگام خواب کاهش می‌یابد و مواد شیرین مدت بیشتری روی دندان‌ها باقی می‌ماند.

  •  میوه

همیشه به والدین توصیه می‌شود، هر روز در 5 نوبت به فرزندان خود تکه‌های میوه بدهند اما این کار می‌تواند در دراز مدت باعث پوسیدگی دندان‌ها شود.

درصد زیادی از میوه‌ها و آبمیوه‌ها باعث اسیدی شدن محیط دندان می‌شود و همان‌طور که در بالا ذکر شد این عامل باعث تخریب مینای دندان می‌شود.
با این که میوه‌ها مقادیر زیادی از ویتامین‌ها را داشته و اهمیت زیادی برای سلامت بدن دارند اما مقدار قندهای طبیعی هم در آن‌ها بسیار بالاست که پوسیدگی دندان‌ها را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. دانشمندان معتقدند، بهتر است به جای آبمیوه‌ها از خود میوه استفاده کرد. آبمیوه‌ها دندان را بیشتر در معرض قند طبیعی موجود در میوه قرار می‌دهند و به این ترتیب احتمال پوسیدگی را بیشتر می‌کنند. هم‌چنین بهتراست آبمیوه را به سرعت و به یک‌باره نوشید. هر چقدر نوشیدن یک آبمیوه با زمان بیشتری همراه باشد، به همان‌اندازه احتمال پوسیدگی بیشتر می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند، کودکان درست مانند گذشته به‌مصرف میوه ادامه دهند اما بهتر است بلافاصله بعد از خوردن میوه‌ها آب بنوشند تا اسید موجود در دهان شسته شود. هم‌چنین بهتر است بعد از مصرف میوه یک ماده حاوی کلسیم مانند پنیر خورده شود تا اثر اسیدی دهان را خنثی کند.

  • نوشیدنی‌های شیرین و نوشابه‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل شیوع بیش از حد پوسیدگی دندان در بین کودکان رواج استفاده از نوشابه‌های مختلف، آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های شیرین است.
متاسفانه بعضی از کارخانه‌ها موادی را به محصولات خود اضافه می‌کنند که خطر پوسیدگی را بیش از پیش افزایش می‌دهد. بیش‌از دو‌سوم افراد بین 4 تا 18سال دچار پوسیدگی دندان هستند که این موضوع می‌تواند در آینده هزینه‌های سنگینی را برای درمان به خانواده آن‌ها وارد کند.

آمارها نشان می‌دهد، یک‌پنجم کودکان در هفته بیش از 10بطری از انواع مختلف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی مصرف می‌کنند. اسید موجود در این محصولات به سطح دندان حمله کرده و مینای دندان را در خود حل می‌کند.

  • شروع‌کردن دیرهنگام مسواک

تقریبا همه مادران می‌دانند که بعد از رشد دندان‌های شیری در نوزادشان باید مسواک‌زدن را شروع کنند اما اکنون دانشمندان توصیه می‌کنند مادران نباید منتظر رشد دندان‌های شیری شوند و از همان ماه‌های اول تمیز کردن لثه‌ها را آغاز کنند.

آکادمی دندان‌پزشکی کودکان توصیه می‌کند، لثه‌های کودکان حتی در صورتی که فاقد دندان هستند تمیز شود تا از رشد باکتری‌های مخرب دندان در آن‌ها جلوگیری به عمل بیاید.

پوسیدگی دندان درست مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر در نتیجه تجمع باکتری‌ها در بدن به وجود می‌آید و هر چه مراقبت از لثه‌ها از سن پایین‌تری آغاز شود به‌همان اندازه شانس سالم ماندن دندان‌ها بعد از رشد بیشتر می‌شود.

  • مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا

برخلاف تصور بسیاری از والدین، مسواک زدن کودکان بلافاصله بعد از غذا خوردن باعث آسیب‌رساندن به دندان‌های آن‌ها می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهد، اسید موجود در غذا و نوشیدنی‌ها باعث نرم‌شدن مینای دندان می‌شود. بنابراین استفاده از‌مسواک بلافاصله بعد از صرف وعده‌های غذایی می‌تواند باعث خراشیده شدن سطح دندان و خرابی آن شود. مصرف موادی که اسید بالا دارد مانند آبمیوه و بعضی از انواع سس‌‌ها می‌تواند بیشتر از حد معمول میزان اسیدی شدن محیط دهان را بعد از مصرف غذا افزایش دهد. براساس آمار نزدیک به 53درصد از کودکان 5‌ساله در اثر همین اشتباه دچار خرابی دندان شده‌اند.