لیزر از شیوه‌های درمانی است که سوغات دنیای مدرن به درمان‌های دندانپزشکی است. لیزر کاربردها‌ی زیادی در دندانپزشکی پیدا کرده است. لیزر دندان فناوری است که درمان بیماری‌های دندانی با آن سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام می‌شود. به عنوان مثال از آن می‌توان برای سفید کردن دندان‌ها، جراحی‌ها و حتی برای بند آوردن خونریزی پس از کشیدن دندان استفاده کرد.

لیزر نوعی اشعه ایکس است که به طور تک رنگ تابیده می‌شود. دندانپزشکان زیبایی با آگاهی از طول موج‌ لیزرهای گوناگون و اصول کار با لیزر از آن استفاده می‌کنند.

این روزها کار کردن روی دندان‌های جلو برای دست یافتن بیماران به لبخندهای زیبا از کارهایی است که در دندانپزشکی‌ها قابل انجام است. با لیزر کیفیت زیباسازی دندان‌ها افزایش می‌یابد. از مزایای آن می‌توان به کاهش استرس بیمار و همچنین کاهش آسیب‌ها به بافت‌های مجاور اشاره کرد.

لیزر دندان‌ها‌ با هدف زیبایی

لیزر همان طور که گفتیم در درمان‌های دندانپزشکی کاربردهای زیادی دارد و از آنجا که درمان‌های زیبایی طرف داران زیادی پیدا کرده‌اند، از لیزر نیز با هدف زیبایی استفاده می‌شود. اگر فرد مایل به زیبا شدن دندان‌های جلو خود باشد با لیزر در زمان کوتا‌ه‌تری به نتیجه دلخواه خود می‌رسد.

برای سفید کردن دندان‌های جلویی می‌توان از لیزر استفاده کرد که بسیار شیوه مفیدی است. استفاده از لیزر هیچ گونه عوارض جانبی برای بیمار ندارد.

استفاده از بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ها ممکن است موجب عوارضی مانند ترک‌های ریز یا آسیب وارد کردن به مینای دندان شود، اما استفاده از آن با لیزر، این عوارض را از بین می‌برد. لیزر با فعال کردن ژل بلیچینگ در مدت زمان کوتاه‌تری دمای آن را بالا می‌برد.

به جز زیبایی، از لیزر برای درمان‌های دیگر مانند ارتودنسی، کاشت ایمپلنت، درمان حساسیت‌های دندانی، عصب کشی و جراحی‌های داخل دندان نیز استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای دیگر لیزر در دندانپزشکی تراش مینا و عاج دندان است که با لیزر احتمال آسیب به بافت‌های مجاور کاهش می‌یابد.

انواع لیزر در دندانپزشکی

لیزر دیود: این لیزر با قدرت بالا نور تولید می‌کند که برای عمل جراحی استفاده از آن راحت است. از این نوع لیزر در جراحی بافت نرم و ضایعه‌های تومور می‌توان استفاده کرد.

لیزر co2: این لیزر برای بافت نرم مناسب نیست و طول موج آن به آسانی در آب جذب می‌شود. به علت گازی بودن از آن می‌توان برای برداشتن ضایعه‌های خوش خیم و بد خیم استفاده کرد.

لیزر اربیوم: این لیزر برای درمان‌های دندانپزشکی بسیار مناسب است، زیرا زمان کار کردن با آن لرزش، فشار و صدا کم است. مقدار خونریزی بافت نیز کاهش می‌یابد و خطر عفونت به طور قابل ملاحظه‌ای کم می‌شود. لیزر کم توان: توان این لیزر کمتر از 0,5 وات است که برای درمان التهاب، درد، رفع بی حسی، تبخال و آفت کاربرد دارد. از کاربردهای این لیزر می‌توان به ترمیم زخم اشاره کرد.

لیزر پر توان: این لیزر برای برش و جراحی‌های داخل دهانی، بافت نرم  و سخت کاربرد دارد. این لیزر توانایی‌های لیزر کم توان را هم دارد.

نکات مهم در استفاده از لیزر در دندانپزشکی

پیش از استفاده از لیزر در دندانپزشکی، محل مورد نظر برای انجام لیزر باید کاملاً خشک و تمیز باشد، زیرا وجود بزاق موجب کاهش اثر لیزر می‌شود. استفاده از لیزر به دلیل اشعه‌ای که تولید می‌کند برای چشم بیمار و همچنین دندانپزشک مضر است و به همین دلیل باید هر دو در زمان انجام لیزر عینک مخصوص بزنند. استفاده از دستکش و لباس مخصوص نیز برای دندانپزشک لازم است.

برای انجام لیزر دندان می‌توانید به کلینیک تخصصی دیبا مراجعه کنید. البته تشخیص نوع درمان به طور قطع توسط دندانپزشک متخصص تعیین می‌شود و بیمار باید تابع او باشد و نگرانی بابت نتایج درمان نداشته باشد.