لمینیت

ممکن است در طول دوران زندگی دندان‌ها به علل گوناگون مانند مواد خوراکی و نوشیدنی، کشیدن سیگار یا قلیان، رعایت نکردن بهداشت، بیماری، مصرف دارو، افزایش سن، ژنتیک، عوامل محیطی مانند آب آشامیدنی حاوی فلوراید و صدمات دچار تغییر رنگ شوند. یکی از درمان‌های رفع بد رنگی دندان‌ها، لمینیت است که با آن انجام آن می‌توان دندان‌هایی سفید و زیبا داشت.

البته لمینیت تنها برای سفید کردن دندان‌ها انجام نمی‌شود، از این شیوه‌ درمانی می‌توان برای فرم بخشیدن و یک دست کردن دندان‌ها نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، در افرادی که فاصله دندان‌ها در آنها زیاد است یا موقعیت دندان‌ها خوب نیست با لمینیت قابل درمان خواهد بود.

با لمینیت اصلاح طرح لبخند هم امکان پذیر است. برای درمان شکستگی لبه دندان‌ها نیز می‌توان از این شیوه استفاده کرد. برای اصلاحات جزئی دندان‌های پیشین لمینیت می‌تواند مؤثر باشد.

لمینیت دندان چیست؟

در لمینیت دندان، دندانپزشک لایه‌ای از جنس سرامیک یا کامپوزیت را روی دندان‌ها می‌گذارد که به این ترتیب رنگ دندان‌ها و نواقص آن اصلاح خواهد شد. همان طور که گفتیم لمینیت‌ها دو نوع هستند. لمینیت سرامیکی ظاهر زیبایی دارد و ثبات رنگ در آن بیشتر است. البته نسبت به لمینیت کامپوزیتی مقاومت‌تر نیز است. در لمینیت کامپوزیتی تراش کمتری به دندان داده می‌شود. عبور نور در کامپوزیت بیشتر است و همچنین تنوع رنگی بیشتری نیز دارد. البته نکته مهم دیگر در مورد این لمینیت ارزان‌تر بودن آن است.

اما لمینیت برای بسیاری از مشکلات قابل استفاده نخواهد بود. مثلاً برای افرادی که دچار پوسیدگی‌های دندانی هستند، آنها که سایش شدید مینای دندان دارند و افرادی که به دندان قروچه عادت دارند، شیوه مناسبی نخواهد بود.

عوارض لمینیت دندان کدامند؟

پس از انجام لمینیت دندان مانند سایر درمان‌ها ممکن است عوارضی در فرد دیده شود. یکی از این موارد مشاهده شده پس از انجام لمینیت ایجاد حساسیت‌های دندانی است که ممکن است در زمان مصرف غذاهای سرد و گرم فرد را اذیت کند. این حساسیت موقتی است و بعد از مدتی بر طرف خواهد شد.

مراقبت‌های فرد پس از درمان لمینیت بسیار تأثیر گذار است. با رعایت اصولی که دندانپزشک به طور قطع بعد از انجام آن به بیمار خواهد گفت، عمر لمینیت افزایش خواهد یافت. اما در هر صورت ممکن است لمینیت دچار لب پریدگی شود که در بیشتر موارد قابل ترمیم و اصلاح خواهد بود.

 یکی از مواردی که بیماران پیش از انجام لمینیت نگران آن هستند، این است که آیا این احتمال وجود دارد که لمینیت از دندان جدا شود؟ به طور قطع، اگر این کار توسط یک دندانپزشک متبحر و در یک کلینیک تخصصی مانند دیبا انجام شود، هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد. برای انجام لمینیت دندان و بر طرف کردن اختلالات دندانی می‌توانید به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دیبا مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از لمینیت دندان کدامند؟

رعایت اصول بهداشت دهان و دندان بعد از انجام لمینیت باید بیشتر مورد توجه فرد قرار بگیرد. استفاده نامناسب از دهان شویه‌ها ممکن است روی این درمان تأثیر گذار باشد. بهترین کار این است که بعد از انجام لمینیت برای مصرف هر نوع دارو یا دهان شویه نظر دندانپزشک معالج خود را بپرسید.

آیا لمینیت می‌تواند مانند یک محافظ برای دندان‌ها باشد؟

همان طور که در بالا گفته شد، از لمینیت می‌توان برای اصلاح رنگ دندان‌ها، بر طرف کردن آسیب‌های وارده به مینای دندان و همچنین به هم ریختگی‌های جدی‌تر استفاده کرد، اما باید توجه داشت که لمینیت نقش محافظ را برای دندان نخواهد داشت. یعنی نمی‌تواند دندان‌ها را از خراب شدن و آسیب حفظ کند. دندان‌ها به طور قطع بعد از لمینیت به مراقبت بیشتری نیاز خواهند داشت، وگرنه ممکن است دچار پوسیدگی و آسیب شوند. حتی ممکن است لمینیت آنقدر آسیب ببیند که به تعویض نیاز پیدا کند.