دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی تغییر رنگ دهند. در برخی موارد این تغییر رنگ بسیار ناخوشایند است و موجب کاهش زیبایی لبخند خواهد شد. این دلایل می‌تواند استفاده از مواد خوراکی و آشامیدنی، مصرف سیگار یا قلیان، رعایت نکردن اصول بهداشتی، برخی از بیماری‌ها، بعضی از داروها، بالا رفتن سن، ارث و همچنین عوامل محیطی مانند آب آشامیدنی حاوی فلوراید بالا باشد. برخی از آسیب‌ها و صدمات نیز ممکن است بد رنگ شدن دندان را به همراه داشته باشند، به ویژه اگر این اتفاق در کودکی رخ بدهد.

برای رفع بد رنگ شدن دندان‌ها در دنیای امروز راه‌ حل‌هایی ایجاد شده است که یکی از این راه‌های درمانی سفید کردن دندان یا بلیچینگ است. در این شیوه بد رنگی‌ها و رنگ دانه‌هایی که در گذر زمان روی دندان‌ها ایجاد شده‌اند، بر طرف می‌شوند. حتی بسیاری از مشکلات ژنتیکی با بلیچینگ قابل رفع هستند.

اگر می‌خواهید دندان‌هایی سفید و زیبا و لبخندی جذاب داشته باشید، می‌توانید از روش بلیچینگ استفاده کنید. بهتر است این کار را در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دیبا انجام دهید تا تمام موارد اصولی درباره دندان‌های شما رعایت شود و با استفاده از مواد مناسب صدمه‌ و آسیبی دندان‌های شما را تهدید نکند.

بلیچینگ چگونه انجام می‌شود؟

ماده‌ای که در این شیوه استفاده می‌شود پر اکسید هیدروژن است. این ماده به درون ساختمان کریستالی مینای دندان که شکلی میله مانند دارد نفوذ می‌کند و به این ترتیب رنگ‌هایی که روی دندان‌ها رسوب کرده‌اند را اکسید می‌کند. در گذر زمان، با نفوذ این ماده به درون عاج دندان که در زیر مینای دندان است رنگ آن قسمت هم روشن‌تر خواهد شد.

البته این روزها می‌توان در داروخانه‌ها و حتی دیگر فروشگاه‌ها نیز موادی که همین کار بلیچینگ را انجام می‌دهند دید که به دلیل این که دندانپزشک نظارتی بر مصرف آنها ندارد، بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند.

در بلیچینگ به هیچ وجه مینای دندان ساییده نمی‌شود و آسیبی به دندان وارد نخواهد شد. برای این که ماده بلیچینگ تأثیر بیشتری داشته باشد از گرما و نور استفاده می‌شود که توسط یک دستگاه مخصوص تأمین خواهند شد. اشعه‌ای که دستگاه بلیچینگ تولید می‌کند موجب می‌شود ماده سریع‌تر تأثیر کند و پس از یک ساعت، سفید شدن و تغییر رنگ دندان‌ها قابل مشاهده خواهد بود.

اگر بلیچینگ توسط دندانپزشک انجام شود عوارض خاصی نخواهد داشت. تنها موردی که دیده شده است، حساس شدن دندان‌ها است که با استفاده از خمیر دندان‌های ضد حساسیت درمان شدنی است.

نکات مهم در درمان بلیچینگ کدامند؟

·       کار اصلی بلیچینگ در واقع توسط دندانپزشک انجام می‌شود و به تبحر او وابسته است. دستگاه و ماده سفید کننده بدون تجربه و مهارت دندانپزشک کاری خاصی از آنها بر نمی‌آید.

·       برای انجام بلیچینگ تفاوت نمی‌کند از لیزر، پلاسما آرک، ال ای دی یا شیوه‌های دیگر استفاده شود، در نهایت بیمار به نتیجه مورد نظر دست خواهد یافت.

·       بلیچینگ دندان‌ها دائمی نیست و این احتمال وجود دارد به همان دلایل گذشته دندان‌ها دوباره تغییر رنگ دهند. فرد متقاضی می‌تواند دوباره برای بلیچینگ اقدام کند.

·       مدت زمان انجام بلیچینگ مجدد به عوامل زیادی مانند رعایت اصول بهداشت فردی و عادت‌های غذایی بستگی دارد و برای افراد مختلف از چند هفته تا چند سال متغیر است.

·        میزان روشن شدن و سفید شدن دندان‌ها در بلیچینگ قابل پیش بینی نیست و در این مورد باید انتظارات معقولانه از دندانپزشک خود داشت.

·       برخی از دندانپزشکان بر این اعتقاد هستند که افراد می‌توانند بعد از انجام بلیچینگ در مطب، این درمان را در خانه و با نظارت دندانپزشک ادامه دهند. بیمار باید طبق دستور پزشک ماده بلیچینگ را در مناطق مربوط به دندان‌ها مورد استفاده قرار دهد. زمان لازم برای سفید شدن دندان‌ها بسته به شرایط دندان‌ها (2 تا 6 هفته) توسط دندانپزشک تعیین خواهد شد.