ارتودنسی از رایج‌ترین درمان‌ها برای بر طرف کردن مشکلات فکی و دهانی در سنین نوجوانی است. زیرا در این سن فک همچنان در حال رشد است و درمان ناهنجاری‌ها به سادگی صورت می‌گیرد. دندان‌ها در سن نوجوانی تازه در آمده‌اند و به آسانی در مقابل نیروهای وارد شده از لوازم ارتودنسی واکنش نشان می‌دهند. نوجوانان بیشتر از کودکان با دندانپزشک همکاری می‌کنند و همین امر روند درمان را سریع‌تر خواهد کرد.

11 تا 15 سالگی را می‌توان بهترین سن انجام این درمان دانست. به ویژه در 12 سالگی که بیشتر دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند و به این ترتیب تشخیص ناهنجاری توسط دندانپزشک به خوبی میسر خواهد بود. البته تذکر این نکته نیز به والدین مهم است که خود به خود خوب شدن این ناهنجاری‌ها امکان پذیر نیست و به طور قطع به درمان نیاز دارد.

یکی دیگر از موارد مهم دیگر این است که همان طور که گفتیم فک همچنان در حال رشد است و ارتودنتیست می‌تواند به خوبی از این رشد سریع در جهت حرکت و اصلاح دندان‌ها استفاده کند. شاید بالا بودن سوخت و ساز بدن نوجوانان نیز از دیگر مواردی باشد که موجب حرکت سریع دندان‌ها و کم شدن طول درمان ارتودنسی شود. مسئله طول این درمان بسیار از اهمیت برخوردار و 8 تا 12 ماه به طور متوسط برای آن زمان نیاز است.

 مزایا و موارد استفاده از ارتودنسی در نوجوانان کدامند؟

برخی از نوجوانان به دلیل اختلالاتی که بین دندان‌های جلویی آنها وجود دارد، در ادای حروفی که نیاز به برخورد زبان به دندان‌های جلویی دارد دچار مشکل می‌شوند. این مشکل ممکن است در اعتماد به نفس نوجوان در زمان صحبت کردن در مدرسه و جمع مؤثر باشد که با درمان ارتودنسی و تشخیص اتودنتیست قابل درمان خواهد بود.

از ارتودنسی در نوجوانان می‌توان برای درمان بهبود سرعت متفاوت رشد فک بالا و پایین و مشکلاتی که در بلع یا جویدن دارند استفاده کرد. حتی برخی از ناهنجاری‌های دندانی نوجوان را دچار مشکلات تنفسی می‌کند که با درمان این ناهنجاری‌ها مشکلات بر طرف خواهند شد.

به دلایل دیگر از جمله به هم فشرده بودن دندان‌ها، مشکلات فکی مانند جلو بودن فک بالا یا پایین، رشد دندان‌ها در محل نامناسب، جلو بودن زیاد دندان‌های بالایی اشاره کرد که در نوجوانی می‌توان برای درمان آنها اقدام کرد. می‌توان عادت‌های بد مانند مکیدن انگشت را نیز با این شیوه درمان کرد.

انجام ارتودنسی در نوجوانی مزایای مهمی را نسبت به بزرگسالی دارد که از آن جمله می‌توان به ضروری نبودن کشیدن دندان و نیاز نبودن به جراحی اشاره کرد که بسیار مهم هستند.

امکان انجام ارتودنسی در زمان بزرگسالی با انجام این درمان در نوجوانی کاهش خواهد یافت. همچنین، با رفع نامنظمی‌ها حفظ بهداشت دهان و دندان برای نوجوانان ساده‌تر خواهد شد. البته در طی درمان باید به تمام توصیه‌های بهداشتی دندانپزشک معالج خود گوش دهند. یکی از مشکلات نسبتاً رایج در میان نوجوانان رشد دندان نهفته است که با این درمان از رشد آن جلوگیری خواهد شد. فضای مناسب هم برای رشد دندان‌های جدید برای او ایجاد می‌شود و از ناهنجاری‌های بعدی پیشگیری خواهد شد.

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی که در درمان‌های ارتودنسی اهمیت دارد، هزینه آن است که انجام آن در دوران نوجوانی هزینه‌های کمتری را متحمل خواهد کرد.